Miło nam poinformować, że Miasto i Gmina Chodecz w dniu 30.01.2025 r. podpisała umowę na realizację projektu w zakresie efektywnego gospodarowania wodą do spożycia i poprawą jej jakości w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Tytuł projektu: „Modernizacja systemu wodociągowego w zakresie wprowadzenia inteligentnych rozwiązań”
Opis projektu:
Przedmiotem projektu jest wprowadzenie systemu pomiaru zużycia wody na obszarze Miasta i Gminy Chodecz poprzez zastosowanie systemu radiowego odczytu wodomierzy. Inwestycja ma charakter nieinfrastrukturalny (brak robót budowlanych) i obejmuje m.in. zakup środków trwałych. Na przedmiot projektu składa się zakup wodomierzy radiowych wraz z ich wymianą u odbiorców indywidualnych (wymiana istniejących na wodomierze radiowe), jak również zakup komputera czytnikiem kodów kreskowych i pozostałych elementów niezbędnych do wdrożenia systemu. Wprowadzenie systemu składa się z:
- modułu odczytu radiowego,
- bazy danych (opłata abonamentowa, licencja),
- ZPA Karta (licencja),
- komputera z czytnikiem kodów kreskowych,
- wodomierzy (wraz z wymianą) – 1 770 szt. wodomierzy do zakupu,
- Psjon z nakładką radiową.
Planowane do zakupu wodomierze to wodomierze jednostrumieniowe, suchobieżne do wody zimnej o klasie dokładności: w poziomie R160 z nakładką radiową. Wodomierz będzie posiadał hermetyczny moduł radiowy.
Grupa docelowa:
Grupą docelową projektu są osoby, które w sposób bezpośredni lub pośredni będą korzystać z produktów i rezultatów projektu. Projekt skierowany jest do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, w szczególności zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Chodecz, którzy zaopatrywani są wodę z infrastruktury zarządzanej przez Wnioskodawcę projektu.
Projekt będzie również pozytywnie oddziaływał na mieszkańców samorządów wchodzących w skład ZIT MOF Włocławka, którego członkiem jest Miasto i Gmina Chodecz. Na terenie ZIT Włocławka zostały zdiagnozowane problemy w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, w tym szczególnie gospodarki wodnej której dotyczy projekt, do których rozwiązania przyczyni się przedmiotowa inwestycja.
Cel projektu:
Celem projektu jest efektywne gospodarowanie wodą do spożycia i poprawa jej jakości poprzez wspieranie dostępu do wody oraz zrównoważonej gospodarki wodnej.
GŁÓWNE EFEKTY I REZULTATY PROJEKTU, jakie Wnioskodawca planuje osiągnąć w podjętym projekcie:
- Liczba doposażonych stacji uzdatniania wody – 1 szt.
- Ludność objęta projektami w ramach strategii zintegrowanego rozwoju terytorialnego – 2 000 osób
- Wspierane strategie zintegrowanego rozwoju terytorialnego – 1 szt.
- Straty wody w zbiorowych systemach zaopatrzenia w wodę – 87 750 m3/rok
- Ludność przyłączona do udoskonalonych zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę - 2 000 osób
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 570 477,78 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich (dofinansowanie): 391 065,92 zł
#FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie.