Miasto i Gmina Chodecz otrzymała dofinansowanie na realizację operacji pn.: „Klub Młodzieżowy w Gminie Chodecz”.
Opis projektu:
Celem głównym niniejszego projektu jest aktywizacja i pobudzenie do działania dzieci i młodzież zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz osoby z ich otoczenia pochodzące z obszaru LSR poprzez utworzenie Klubu Młodzieżowego.
Rekrutację do projektu zaplanowano na październik 2021 r. Klub Młodzieżowy będzie funkcjonował 2 razy w tygodniu (wtorki i piątki) w okresie od 01.11.2021 r. do 31.05.2022 r. w godzinach od 16.00 do 19.00 w świetlicy wiejskiej w Brzyszewie. W przypadku, kiedy dzień zajęć przypadnie na jakieś święto, to zostaną one przełożone na inny dzień lub zostanie wydłużony czas zajęć w ww. dni.
Klub Młodzieżowy będzie funkcjonował zgodnie z minimalnymi standardami KM.
Działania merytoryczne przewidziane w projekcie obejmują:
1) spotkania indywidualne z psychologiem – zaplanowano dyżur psychologa na każdych zajęciach przez 1 godz. Razem 61 h dyżurów psychologa.
2) pomoc w odrabianiu lekcji – w ramach projektu przewidziano pomoc prowadzącego w odrabianiu lekcji na każdych zajęciach przez 1 godzinę. Razem 61 h.
3) zajęcia z rękodzieła – zaplanowano 62 godziny zajęć w całym okresie funkcjonowania KM. Zajęcia prowadzone będą przez 31 dni (tj. we wtorki) po 2 godziny w ciągu dnia.
4) zajęcia kulinarne – zaplanowano 60 godzin zajęć w całym okresie funkcjonowania KM. Zajęcia prowadzone będą przez 30 dni (tj. w piątki) po 2 godziny w ciągu dnia.
5) wyjazd do kina do Torunia - zaplanowano wycieczkę trwającą ponad 6 godzin obejmującą: podróż do Torunia, obejrzenie wcześniej wybranego filmu, zwiedzanie Torunia, powrót do Chodcza i ciepły posiłek.
6) wyjazd do opery do Bydgoszczy - zaplanowano wycieczkę trwającą ponad 6 godzin obejmującą: podróż do Bydgoszczy, obejrzenie wcześniej wybranego musicalu lub opery, zwiedzanie Bydgoszczy, ciepły posiłek i powrót do Chodcza.
8) zakup sprzętu i materiałów niezbędnych do prowadzenia poszczególnych zajęć w KM
Wskaźniki planowane do osiągnięcia:
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w programie (RLKS). – 10 osób
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, u których wzrosła aktywność społeczna – 6 osób
- Liczba osób z otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w programie – 4 osoby
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami aktywnej integracji o charakterze społecznym, edukacyjnym lub zdrowotnym – 10 osób
- Liczba osób z otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, u których nastąpił wzrost wiedzy lub umiejętności w zakresie wspierania osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. – 4 osoby
- Wskaźnik efektywności społecznej – 4 osoby.
- Liczba godzin pracy prowadzącego KM – 183 godz.
- Liczba godzin z udzielenia pomocy w lekcjach – 61 godz.
- Liczba godzin dyżurów psychologa – 61 godz.
- Liczba godzin przeprowadzonych w ramach zajęć z rękodzieła – 62 godz.
- Liczba godzin przeprowadzonych w ramach zajęć kulinarnych – 60 godz.
- Liczba zorganizowanych wyjazdów – 2 szt.
Wartość uzyskanego dofinansowania wg umowy – 50 000,00 zł brutto.
Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszy Społecznego w ramach Osi priorytetowej 11. Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność, Działania 11.1. Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wniosek o dofinansowanie został złożony za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Dorzecza Zgłowiączki.