Informacja o zmianie wysokości stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych dla domków letniskowych oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno– wypoczynkowe
Zgodnie z podjętą w dniu 27 marca 2025r. uchwałą Nr XIII/94/25 Rady Miejskiej w Chodczu w sprawie zmiany określenia metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi a także zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących odpady biodegradowalne stanowiące odpady komunalne
w przydomowych kompostownikach oraz określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych od 2025r. stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Chodecz wynosi 316,70 zł rocznie dla odpadów zbieranych selektywnie dla jednego domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno–wypoczynkowe bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości. Przypominamy, że:
- właściciele nieruchomości są zobligowani do obowiązkowej segregacji odpadów komunalnych. W przypadku stwierdzenia, że zbiórka nie jest prowadzona prawidłowo podmiot odbierający odpady informuje o tym Urząd oraz właściciela nieruchomości. Wówczas, zgodnie z ustawą, Burmistrz określa opłatę w drodze decyzji, stosując opłatę podwyższoną wynoszącą 2-krotność stawki za odpady selektywne tj. 633,40 zł.
- Należy zgłaszać każdą zmianę danych będącą podstawą określenia wysokości należnej za odpady tj. : sprzedaż nieruchomości, ilość domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno–wypoczynkowe
w terminie 14 dni od daty zaistnienia zmiany. Brak złożonej pierwszej deklaracji
w terminie 14 dni od dnia zaistnienia obowiązku podlega zgodnie z ustawą
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 10 ust. 2b) karze grzywny.
W związku z powyższym należy pamiętać, aby niezwłocznie zgłaszać nieruchomość bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości. - Opłatę z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wnosić na rachunek bankowy o nr 68 1160 2202 0000 0006 0494 5415, podając w tytule przelewu z jakiego tytułu jest opłata, dane składającego deklarację, identyfikację nieruchomości z deklaracji oraz dane za jaki okres dotyczy płatność (np. opłata za odpady, Jan Kowalski, nr dz. 1/1 Mstowo, za rok 2025).
- PSZOK zlokalizowany przy oczyszczalni ścieków w Mielnie, gmina Chodecz czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 7 do 17. Można tam dostarczać odpady typu: gabaryty, odpady remontowo-budowlane z prac prowadzonych we własnym zakresie, elektroodpady, odzież i tekstylię oraz inne odpady zgodnie
z regulaminem PSZOK.
Postępowanie z odpadami środków ochrony roślin oraz opakowaniami po środkach ochrony roślin
W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin przeznaczonymi do zwalczania metodą fumigacji organizmów szkodliwych jak owady i gryzonie oraz sprawców chorób jak grzyby, bakterie, czy wirusy przy użyciu środków ochrony roślin w formie dymu, pary lub gazu, Burmistrz Chodcza informuje mieszkańców o sposobach postępowania z odpadami w postaci środków ochrony roślin oraz opakowań po środkach ochrony roślin.
• Osoby fizyczne, które posiadają w swoich gospodarstwach domowych odpady w postaci środków ochrony roślin lub opakowania po środkach ochrony roślin powinny przekazywać we własnym zakresie tego typu odpady do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) w miejscowości Mielno, gm. Chodecz.
• Natomiast podmioty oraz osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą (w szczególności rolniczą), które w wyniku prowadzenia tej działalności posiadają odpady tj. środki ochrony roślin lub opakowania po środkach ochrony roślin, powinny je przekazywać do podmiotów, które posiadają stosowne zezwolenia na zbieranie takich odpadów. (Podmioty prowadzące sprzedaż Środków Ochrony Roślin, mają obowiązek odbierać od klientów puste opakowania po tych środkach).
Należy podkreślić, iż odpady środków ochrony roślin oraz opakowania po środkach ochrony roślin wymagają profesjonalnej utylizacji i nie mogą być wrzucane pod żadnym pozorem do pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz pojemników na odpady zmieszane !
Segregacja tekstyliów !
Zgodnie z przepisami przyjętymi w Polsce w 2019 roku, od 1 stycznia 2025 tekstylia nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane !
W związku z powyższym do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
w Mielnie, gm. Chodecz można oddawać:
-
Zniszczoną odzież (np. stare, podarte, nienadające się do naprawy ubrania);
-
Zużyte buty (w złym stanie, nieprzydatne do ponownego użycia);
-
Tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, w tym: zużyte zasłony, firany, stare koce, kołdry, poduszki, uszkodzone dywany, wykładziny, poplamione i nienadające się do użytku pościele czy ręczniki.
Obowiązkowa segregacja tekstyliów ma na celu nie tylko zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach, ale także poprawę efektywności systemu gospodarowania odpadami. Dzięki recyklingowi zmniejszyć się może zapotrzebowanie na produkcję nowych ubrań.
Jeśli tekstylia, są nadal w dobrym stanie (nadają się do użytku) można w dalszym ciągu korzystać
z kontenerów PCK, które znajdują się na terenie Chodcza.
Zawiadomienie o zmianie wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 1 stycznia 2024
Na podstawie art. 6m ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości
i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2023 poz. 1469) Burmistrz Chodcza zawiadamia, że zgodnie
z uchwałą nr LVIII/389/23 Rady Miejskiej w Chodczu z dnia 30 listopada 2023r. dokonano zmiany stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które od dnia 1 stycznia 2024 wynoszą:
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec