03122024

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Główne założenia LSR na lata 2021-2027

W zakresie celu 1 – Poprawa jakości i standardu życia mieszkańców obszaru LSR, Stowarzyszenie LGD Dorzecza Zgłowiączki planuje realizację następujących przedsięwzięć:

- Przedsięwzięcie 1.1 – Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na obszarze LSR obejmujące operacje z zakresu poprawy dostępu do usług i poprawy dostępu do infrastruktury publicznej;

- Przedsięwzięcie 1.2 – Działania na rzecz poprawy dostępności do usług na obszarze LSR obejmujące operacje z zakresu przedsiębiorczości w ramach podejmowania pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby fizyczne oraz rozwijania pozarolniczej działalności gospodarczej;

- Przedsięwzięcie 1.3 – Kultywowanie lokalnego dziedzictwa obszaru działania LGD obejmujące operacje z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego.

Te typy projektów będą realizowane w ramach projektów konkursowych i grantowych.

Finansowanie powyższego celu będzie się odbywać w ramach programu Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) ze środków funduszu Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Jednym z pierwszych konkursów jaki planuje ogłosić LGD w ramach realizacji celu 1, to konkurs na nabór wniosków o przyznanie pomocy w zakresie rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na obszarze LSR.

Ten typ projektów będzie realizowany w ramach projektów konkursowych. Grupę docelową dla tego przedsięwzięcia stanowić będą mieszkańcy obszaru wdrażania LSR, w tym osoby w niekorzystnej sytuacji, organizacje pozarządowe, turyści.   

Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o przyznanie pomocy są osoby prawne, w tym organizacje pozarządowe, jednostki sektora finansów publicznych.

Wysokość wsparcia w ramach zakresu tematycznego - poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej ustala się w wysokości do 500 000,00 zł i nie może być ona niższa niż 50 000,00 zł.

Intensywność pomocy dla operacji z tego zakresu ustala się w następującej wysokości:

- do 100% kosztów kwalifikowalnych na operacje obejmujące inwestycje nieprodukcyjne w przypadku podmiotów innych niż jednostki sektora finansów publicznych,

- do 75% kosztów kwalifikowalnych na operacje obejmujące inwestycje nieprodukcyjne w przypadku jednostek sektora finansów publicznych, z czego pomoc finansowana z EFRROW wynosi maksymalnie 55% kosztów kwalifikowalnych, a pozostałe 20% kosztów kwalifikowalnych ze środków budżetu państwa.  

Operacja musi zostać zrealizowana w terminie nie dłuższym niż 2 lata od dnia zawarcia przez wnioskodawcę umowy o przyznanie pomocy i jednocześnie nie dłuższym niż do 30 czerwca 2029r.

Operacja nie może obejmować budowy lub modernizacji dróg, targowisk, sieci wodno-kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków ani nie może być operacją dotyczącą świadczenia usług rolniczych.

Operacja powinna służyć zaspokojeniu potrzeb społeczności lokalnej a infrastruktura będąca efektem tej inwestycji powinna być ogólnodostępna i niekomercyjna lub powinna obejmować obiekty użyteczności publicznej.

Zgodnie z diagnozą Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej oczekiwane są takie projekty, jak: skwerki, ścieżki rowerowe, kina plenerowe, skateparki, zadaszone wiaty, wewnętrzne sale zabaw, baseny, kawiarenki, sale dydaktyczne.

Więcej informacji o działalności LGD na stronie http://www.kujawiaki.pl/